Co to jest rodzicielski plan wychowawczy?
Rodzicielski plan wychowawczy jest ustalany między rodzicami rozwodzącymi się w celu ustalenia władzy rodzicielskiej nad ich małoletnimi dziećmi, ustalenia kontaktów z nimi oraz ustalenia wysokości alimentów na rzecz dzieci. Plan rodzicielski ma być pewnego rodzaju kompromisem, pozwalającym w równym stopniu zaspokoić potrzeby dziecka, zapewnić dziecku stabilne warunki rozwoju, ale także ma pozwolić rodzicom na równy udział w życiu dziecka.
Adwokat jelenia góra – zadzwoń już dziś
Co jest regulowane w planie wychowawczym?
Po pierwsze, władza ta może być pozostawiona obojgu rodzicom. Po drugie, wykonywanie władzy rodzicielskiej może zostać powierzone tylko jednemu z rodziców, przy czym władza drugiego będzie ograniczona do współdecydowania o istotnych sprawach w życiu dziecka (np. leczenie, wyjazd za granicę, wyrobienie paszportu, wybór placówki edukacyjnej). Wreszcie, możliwe jest także pozbawienie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.
Kwestie uregulowania władzy rodzicielskiej w planie wychowawczym dotyczą przede wszystkim zasad zarządzania majątkiem dziecka, sposobów i reguł postępowania rodziców w sprawach istotnych dla dziecka m.in. kwestie wyboru placówki edukacyjnej, zajęć dodatkowych, wyboru lekarza rodzinnego, uzyskania paszportu i dowodu osobistego, wskazanie rodzica, u którego dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty dziecka będą przechowywane oraz wskazanie, kiedy i w jakich okolicznościach owe dokumenty będą wydawane drugiemu rodzicowi, a także podejmowanie decyzji w sprawach nagłych i losowych.
Natomiast kwestia uregulowania kontaktów z dzieckiem powinna zawiera dzień spotkania z dzieckiem, w tym godzinę i miejsce, a także tego, na którym z rodziców będzie spoczywał obowiązek odebrania i/lub odwiezienia dziecka do miejsca jego zamieszkania po odbytym kontakcie. Uregulowanie kwestii kontaktów powinno odnosić się do dni powszechnych, wakacji, ferii, świąt, weekendów itp. tak żeby nie doprowadzić w razie wątpliwości do konfliktu między rodzicami dziecka/dzieci.
Należy także uregulować procedurę zmiany terminu danego kontaktu, w razie, gdyby jednemu z rodziców dany termin nie pasował, czy wystąpiłyby nagłe zdarzenia losowe np. choroba dziecka czy wizyta u lekarza.
W planie wychowawczym należy uregulować także kwestię alimentów na rzecz małoletnich dzieci/małoletniego dziecka. Najlepiej, gdyby obejmowało to okres miesięczny.
Należy w kosztorysie dotyczącym alimentów wskazać, jak kształtują się wydatki na dziecko w zakresie wyżywienia, środków pielęgnacyjnych, odzieży i obuwia, wizyt lekarskich i zakupu lekarstw (ze wskazaniem, czy dziecko cierpi na choroby przewlekłe), zabawek, materiałów edukacyjnych, książek, przyborów papierniczych, zajęć pozalekcyjnych, sportu, wydatków na wyjazdy wakacyjne, ferie, rozrywki np. wyjścia do kina, na basen itp.
Co do alimentów w planie wychowawczym powinno się wskazać jaka kwota alimentów miesięcznie będzie przysługiwała dziecku od tego rodzica, z którym dziecko nie zamieszkuje na stałe, do którego dnia danego miesiąca alimenty będą płatne oraz czy będzie to płatność „z dołu” czy „z góry”, jaki będzie sposób płatności alimentów czy gotówką, czy też przelewem, na rzecz którego z rodziców dziecka będzie wypłacane świadczenie 500+.
Interesują Cię inne porady prawne? Jesteś z okolic Jeleniej Góry i potrzebujesz pomocy prawnej? Sprawdź też moje pozostałe wpisy na blogu.