Adwokat Jelenia Góra

Podział majątku przed rozwodem?

Procedura podziału majątku przed rozwodem.

Podziału majątku przed rozwodem można dokonać wyłącznie po ustaniu wspólności majątkowej.

Zgodnie z art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Małżonkowie zatem powinni ustanowić między sobą rozdzielność majątkową. W tym celu należy sporządzić umowę majątkową małżeńską (intercyzę), w której zostaną określone prawa i obowiązki każdego z małżonków w zakresie posiadanych dóbr. Umowa taka może dotyczyć całości majątku lub wybranych jego części oraz powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Natomiast w przypadku braku zgody małżonków, każde z nich może wnieść o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd. Wówczas druga strona musi skierować pozew o rozdzielność do sądu. Należy pamiętać, że odpowiedni wniosek o podział majątku wspólnego musi spełniać wymagania formalne wynikające z odpowiednich przepisów.

Natomiast gdy małżonkowie zniosą już ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej (zgodnie bez udziału sądu), wtedy mogą zawrzeć umowę o podział majątku wspólnego. Oznacza to, że od tego momentu każdy z małżonków ma swój majątek osobisty, a jeśli intercyza została podpisana w trakcie trwania małżeństwa, istniejący dotychczas majątek wspólny podlega podzieleniu na równe części, chyba że strony postanowią inaczej.

Adwokat Jelenia Góra – Zadzwoń już dziś

Najlepiej dokonać tego u notariusza, chociaż wymóg sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego istnieje tylko wtedy, gdy w skład majątku wchodzi nieruchomości. Rozdzielność może być pełna lub z wyrównaniem dorobków.

W przypadku rozdzielności majątkowej ani mąż, ani żona nie muszą pytać współmałżonka o możliwość zaciągnięcia kredytu, to druga strona nie musi za nie ponosić finansowych konsekwencji.

Za długi odpowiada ten, kto je zaciągnął. Niestety od tej zasady obowiązuje pewien wyjątek. Po zaciągnięciu kredytu rozdzielność majątkowa już nie spowoduje, że długi wynikające z umowy kredytowej będą spoczywały tylko na jednym współmałżonku. Jeśli małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej, a małżonek zaciągnie kredyt czy pożyczkę chwilówkę w parabanku, z przeznaczeniem na codzienne wydatki, to oboje w takim samym stopniu odpowiadać będą za spłatę długu.

Interesują Cię inne porady prawne? Jesteś z okolic Jeleniej Góry i potrzebujesz pomocy prawnej? Sprawdź też moje pozostałe wpisy na blogu.

Social media:

Zacznijmy współpracę:

660 537 627